E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
Özlem ÇETİN Özlem ÇETİN
 
Üye / Kimlik onaylı üye
Profil anasayfa Kimdir? Şiirleri Sesli şiirleri Yazıları Ne dediler? Blogları Fotoğrafları Edebiyatdefteri.com anasayfa »
 
 
 
Kitaplara yaptığı yorumlar

Özlem ÇETİN kitaplara yaptığı düşünceleriKitap: Uçurtma Avcısı
24.10.2018 22:47:00
~ 0 puan
Afganistan'ın içerisinde bulunduğu durumu, talanıda göz önünde bulundurduğumuzda lanet talabanı rusya vs Afgan halkının ve hele kız çocuklarının içler acısı durumu Hasanın Emire olan sadakatı öz verisi vay insanlık o küçücük ama güçlü yürekte ne kadar güçlü kök salmışsınn. İnsanlık adına okumalı ve yazar gerçeklerden yola çıktığı için hayal ürünü olmadığı için çok çok beğendim..Tavsiye ediyorum.

Kitap: Uçurtma Avcısı
24.10.2018 22:43:58
~ 0 puan
Afganistan'ın içerisinde bulunduğu durumu, talanıda göz önünde bulundurduğumuzda lanet talabanı rusya vs Afgan halkının ve hele kız çocuklarının içler acısı durumu Hasanın Emire olan sadakatı öz verisi vay insanlık o küçücük ama güçlü yürekte ne kadar güçlü kök salmışsınn. İnsanlık adına okumalı ve yazar gerçeklerden yola çıktığı için hayal ürünü olmadığı için çok çok beğendim..

Kitap: Kimya Hatun: Mevlana Celaleddin-i Rumi`nin Hareminden Cep Boy
14.7.2011 12:15:47
~ 10 puan
Hz. Mevlane ve Şems' e ait ilgimiçektiği için çok kaynaklardan faydalandım diyeblirim.
Lise yıllarında mevlane' yi çok fazla okudum, kafamda Mevlane/Şemş dostluğuna hiç bir ad koyamadım.
En son okuduğum kitaplar,
Aşk Elif Şafak
Mevlane' nin kızı (Mariel Maufroy)
Kimya hatun (Saide Kuds)
Bab-ı Esrar (ahmet Ümit)

Kısacası adını belirttiğim kitaplarda gidiş yolu ne olursa olsun sonuç aynıdır.
Yani bir Hz: Mevlane' nin varlığı, Şems' in varlığı, yaşamı gerçek olduğu kadar Kimya' nın hayatı yaşamı ve yaşam hikayeside doğrudur diye düşünüyorum.
-Mevlane' nin kızı adlı romanda yazar kimya' yı başka bir köylünün kızı olarak göstermiştir. Saide Kuds Mevlane' nin ikinci eşinden olma üvey kızı olarak anlatmıştır. Bu varsayım bana doğru gelmektedir. Diğer türlü hiç bir aile 7-8 yaşındaki kızını eğitim için Söz konusu Mevlane' de olsa çocuğunu bırakmaz! bıraksa dahi arayıp sormamazlık yapmaz.
Ben okudumum kitaplar içinde özellikle Şems ve Kimya hakkında verilen bilgi, yapılan araştırmayı Saide Kuds yeterli ve doğru araştırma yapmıştır diyorum. İslamabat Genç bakış kütüphanesi ve kaynak kişiler açısından sağlam araştırma diye düşünüyorum.
-Söz konusu Şemsin isteklerine hiç itiraz edilmemiş, gözüne kestirdiği Kimya hatun (çocuk ) denecek yaşta Şems Hazretlerine peşkeş çekilmiş diyeceğim. Bu fikrime katılmayanlar çoğunlukta olacaktır. Ama bir gerçek var kimya hatun' un yaşam hakkı elinden alınmış ve Şemsin arzuları için heba edilmiştir.
Hangi eserde, hangi öyküde kimya kendi isteği üzerine Şems' e gitmiştir.
İlahi Aşk_ ı arayan Şems kendi yaşıtı bir bayanı tercih etmemişte torunu yaşındaki bir çocuğu tercih etmiştir.
Şems Mevlane ve kendisi hakkında çıkarılan dedikodulara karşı Kimya' yı seçmiştir baba göre ve kimya' yı eziyet zülüm sonucu öldürmüştür.
Tarihin hangi döneminde olursa olsun böyle bir adalet olmaz.

Kitap: Eylül
31.3.2011 09:16:18
~ 10 puan
Kitaba konu olankahramanlarının, O büyük aşk üçgeni içinde onlara hep sustular ve bir yangın kitaplara konu olan sevgiye son noktayı koydu.

Kitap: Karartma Geceleri
31.3.2011 09:08:02
~ 7 puan
Uzun yıllar önce okuduğum bu romanın konusu benim gençliğim de hiç uzak değil, romanın konusu ülkemizde dönem, dönem yaşanan siyasi gerçekleri getirisi olan, ülkemde fikir ve düşünce özgürlüğüne aynı baskı, aynı cezalandırma, sindirme hepsi yaşanmıştır. Bu baskı ve cezalandırmalar sağ veya sol görüşe göre değişirmiydi bilemem.
Romanı okuduğumda hayal perest fikirlerle süslenmiş bir roman okumadığımın farkına vardım.
Tabiki tavsiye ederim.

Kitap: Vadideki Zambak
8.3.2011 14:20:16
~ 10 puan
Vadideki zambak adlı,
Honore De Balzac eserini lise yıllarımda okudum ve ne zaman anımsamış olsam, kahramanlarına üzüldüğüm ve beni etkileyen bir eserdir.
 
Bu sayfada Özlem ÇETİN  şairi hakkında, Özlem ÇETİN  kimdir, Özlem ÇETİN  şiirleri,Özlem ÇETİN  hakkında bilgi ve Özlem ÇETİN  isimli üyeye ait tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.