E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
Naki Aydoğan Naki Aydoğan
 
Üye / üye
Profil anasayfa Kimdir? Şiirleri Sesli şiirleri Yazıları Ne dediler? Blogları Fotoğrafları Edebiyatdefteri.com anasayfa »
 
 
 
Yazılara yaptığı yorumlar

Naki Aydoğan yazarının yazılara yaptığı düşünceleri


Yazı adı ve yorumu
Din nedir?
Vesselam= tersi düzü= birdir.
DİNDE KADIN VE ERKEK
İkisi de yarımdır. Eşittir, birdir.
Deneme, Deneme Tahtası
Maneviyat dinimizden Şefkat din adamlarından Orta çağ karanlık çağ Yeniçağı aydınlatacak Işık tıp Maneviyatından taşan şefkat İnsana bürünecek tabip olacak Doktorların atası din adamları İlmi iliği Dokunuş maneviyattan Tesir doğadan Muayene teşhis tedavi Deneme deney yaparsın Ehlini v
Anneler Günü'ne özel Kadın Partisi'nin Genel Başkanı Sayın F. Benal YAZGAN ile röportaj yaptık. Anneler Günü'nün kısa tarihçesi ve önemi.
Partilerde bir nevi reklamlar gibi düşünülmeli iletişim bilişim çağımızda. Tek bir temada ayrılmalı, Kadın Partisi; kadın temasında diğer partilerden ayrılmış. Kadının tüm toplumun kesimi annelik vurgusunda kavrar. Kiminin ablası, kız kardeşi, teyzesi halası vs. ama annelik vurgusunda kapsar. Salt k
Mesih Konusundaki Düşüncelerim
Mesih, din düşüncesinde bir olgu ama bence gerçek kavramsal olgusu, evrimle alakalı olarak düşünüyorum. Ya da Mesih, olgusunu bilimsel tarzda düşünürsek evrimdeki eksik halkaya yönelik bir mantıksal çıkarımda buluna biliriz. Zaten yazınızın tarzı da bilimsel tarzda.
Makale, Hayatım Bu sefer, Makale
"blutv" gökyüzü mavi. Dolayısıyla hava, yeryüzü muhalefeti. Maviden korkar oldum. Kan tutar zaten, kırmızıdan da çekinirim. Ama ışık oyunu filmleri severim.
Mutsuz Kadınların Ölü Adamları
İlişkiler, kadınlar arasındaki ilişkiler, erkekler arasındaki ilişkiler; ilişkileri ne belirler. Temel olarak cinsiyet. Aynılık ve karşıtlık. Kadınlar, erkekler ve kadın erkekler. Her daim düzenli ilişkiyi sağlayan aile kurumudur. Karşıtlı aşkla başlatan ve akrabalıkla bağlayan evrensel bir boyuttur
Pireyi Deve Yapanlar
Sizde deveyi pireler yapmışsınız. Deve ölmüş ortalık pirelenmiş. Pireyi deve yapmak daha iyi değil mi? Yazınızın gelişi gidişatına göre. Bir genel tabiri tarif ederken aynada tersine de işaret etmiş oluyorsunuz. Bu iyi bir şey değil mi? İyi bir yazı. Saygılarımla.
546 - MAHMUR PRENSES
Hayallerinin şekli nedir diye sorsalar ağaçtır derim. Prens ve prensliğim bir çift kuştur, Hayal dalıma konmuş. Hayallerimin altında bir ağacın altında hayal kuranda, Benim. Dile getiren ise bir yazar.
Kocaman Gülücükler
Hasan var, boyası hiç yok Hülya var, boyası çok Hiçte var yokluk Çokta var miktar Arkadaşlık terazi, bir kefede Hasan'ın çizgisi öbür kefede Hülya'nın boyası. Arkadaşlık tartı. Öğretmen mutlu. Ben umutlu, yazandan.
Çocuk Öldü!
Hayvanlardaki içgüdüsel kabalık ne yazık ki insanların bilinçlerinde de görülebiliyor. Neden? Şimdi bu yazınızı bir okur olarak okumakta var bir yazar olarak okumakta var. Ben genel okurluğumdan ziyade bir yazar olarak ön yargılı bakıp kendi yazılarımın okurluğunu buraya lanse etsem sırıtır. Bazen m
Çektikleriniz de Çeker Gider Bir Gün
Dert önce inletir ve de dinletir sonra konuşturur. İşin özü iletişim ve bilimdir. İnançla başladı bilinçle geri döndü. Dert teknoloji döndü. Allah'ın hikmeti her derde dermanı, nimet.
Çektikleriniz de Çeker Gider Bir Gün
Dert önce inletir ve de dinletir sonra konuşturur. İşin özü iletişim ve bilimdir. İnançla başladı bilinçle geri döndü. Dert teknoloji döndü. Allah'ın hikmeti her derde dermanı, nimet.
İklim Değişikliği Ve Kuraklık
Buzul çağında havanın soğumasına neden olan neydi? O zaman doğa nasıl tedbir aldı. Doğada soğuğa karşı dirençli olan canlı türleri belki ayakta kalabildi. Şimdi dünya coğrafyasına şöyle bir baktığımızda kuzey ülkeleri görece daha gelişmiş gözüküyor. Yani ilkim değişikliğine ayak uydurmanın yolu o ik
Cart ve Curt Kankadırlar
Kim konuşur? Hava konuşur, iş konuşur; insan düşüncesiyle konuşur. Yani hava bir yerden girip bir yerden çıkmasın. Hava bağırsakları dolaşırsa cart curt olur. Ehe ehe uyarı düzeltse de işi örtse de. Hava bu eksiltemezsin hiç bir yerde. Dil dokunur gerektiği yerde.
KUŞLARIN KANATLARINDA BİRLEŞTİ GÖZLERIMIZ
Kuşlar uçarken insanlarında hayallerini uçururmuş. İnsanlar yürürken kuşların aklını yürütürmüş. Özgürlükte böyle bir şey insan hayallerinde özgürse özgür, kuşlar akıllarında özgürse özgür. Yani özgürlük ya kötülük ya yokluk... Çoğu kadın özgürlüğünü benliğinde tutsak eder kaynana olunca salıverir.
ELEK
Elek bu! dost aranmakla bulunmazmış! Ya yar, sahiplenmekle elde edilmezmiş!
Geçersem Bi Uğrarım
Biri Mualla öbürü Aysel bir yazarın karakterleri Yazar, yazmak evreninde Okurlar, dayak yemiş gibi oldular Yazar kim, Bir tarafı Mualla öbür tarafı Aysel, sonra yazar işte, kaçar işte, yazar kaçar... Kaçmanın kültürel versiyonu.
Yazmak kendini genişletmektir
Yazmak resimdeki gibi zihni boşaltarak bir iki fikirle, resimdeki iki figürde olduğu gibi bir ağaç bir keçi figürü öne çıkartarak sökmektir, benliği. Keçi bir ağaçla çöle ne yazacak, ne yazabilir. Susamıştır susuzluğunu yazacaktır. Acıkmıştır açlığını yazacaktır. Bir kalem bir ağaçla bir orman umud
İNSANI İNSAN ACITIR
"Hayat önüne ne kadar zorlu yollar sererse sersin sen başedebilirsin içinde yarattığın güçle." Bu güç her canlı için var olma gücü yani oluşumu. Ebebeyinler, bir çift sevgili karşılaştılar ve karı koca olarak oluşumlarını birleştirdiler. Ve işte yeni nesile bir armağan kazandırmak. Canlarında kopan
 « Önceki sayfa   1   Sonraki sayfa » 
 
Bu sayfada Naki Aydoğan  şairi hakkında, Naki Aydoğan  kimdir, Naki Aydoğan  şiirleri,Naki Aydoğan  hakkında bilgi ve Naki Aydoğan  isimli üyeye ait tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.