E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
Mevlüt GÖZDE Mevlüt GÖZDE
 
Üye / Kimlik onaylı üye
Profil anasayfa Kimdir? Şiirleri Sesli şiirleri Yazıları Ne dediler? Blogları Fotoğrafları Edebiyatdefteri.com anasayfa »
 
 
 
Kitaplara yaptığı yorumlar

Mevlüt GÖZDE kitaplara yaptığı düşünceleriKitap: sevda sözleri
1.1.2019 22:43:50
~ 0 puan
Cemal Süreya'nın en büyük eseri sayılabilecek, ölümsüz ve her biri diğerinden büyük oranda iz bırakacak şiirlerinin derlendiği, bir solukta okunabilecek bir kitap. Mutlaka okunması gereken değerli bir eser.

Kitap: sevda sözleri
1.1.2019 22:43:42
~ 0 puan
Cemal Süreya'nın en büyük eseri sayılabilecek, ölümsüz ve her biri diğerinden büyük oranda iz bırakacak şiirlerinin derlendiği, bir solukta okunabilecek bir kitap. Mutlaka okunması gereken değerli bir eser.

Kitap: Hep O Şarkı
25.7.2018 11:51:05
~ 0 puan
Tarihi bir belge niteliği taşıyan roman aynı zamanda ölümsüz bir aşkı da anlatır. Büyük ustanın anlatımına hayran kalmamak ne mümkün bu ölümsüz eserde.

Kitap: Ateşten Gömlek - Sadeleştirilmiş Metin
18.7.2018 12:30:03
~ 0 puan
Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanmış, bir yandan milli mücadele zorluklarının, bir yandan da gönül ilişkilerinin anlatıldığı, bir devrin romanı diyebileceğimiz ihtişamda bir şaheser.

Kitap: Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı
17.7.2018 12:00:12
~ 0 puan
Asla bu kitabı okumadan önceki gibi olamayacağınız bir kitap.

Kitap: Gazap Üzümleri
31.5.2014 17:53:34
~ 10 puan
Amerika'nın bir dönemine damgasını vuran toprağa bağlı mevsimlik işçilerin açlıkla, yoklukla mücadelesini gıptayla okuyacağınız dünya klasiklerinden bir baş yapıt. John Steinbeck'in usta anlatımıyla betimlemeleriyle okuyarak değil yaşayarak hissedeceğiniz, elinizden bırakamayacağınız bir roman.

Kitap: Fareler ve İnsanlar
31.5.2014 17:31:34
~ 10 puan
John Steinbeck ölümsüz eserlerinden biridir diye düşünüyorum. Ölümle sonuçlansa da ölümsüz bir arkadaşlığın öyküsünü kâh tebessüm ederek, kâh içiniz burkularak, gözleriniz nemlenerek okuyacağınız klasiklerden biridir diye düşünüyorum. Klasikleri insan ömründe en az üç defa okumalıdır derler, şimdi ikinci kez okuma ihtiyacı duyduğum bir eser doğrusu. Üçüncü okuma kısmet olur mu bilinmez elbette. Bir çiftliğe mevsimlik işçi olarak gelen iki arkadaşın hazin öyküsüdür Fareler ve İnsanlar. George ve Lennie ayrılmaz bir ikilidir. Gorge zeki, uyanık, akıllı çalışkan biridir, Lennie ise anormal karekterli bir yaradılışa sahiptir. Ve Lennie insan azmanı cüssesinin arkasına hiç büyümemiş, hasta çocuk ruhunu gizlemiş, kadifemsi yumuşaklıktaki şeylere el sürmekten aşırı derecede hoşlanmaktadır. Bu nedenle cebinde arkadaşı George'dan gizli hep fare ölüleri taşımakta, kimsenin görmediği yerlerde, eli cebindeyken sürekli onları okşayıp sevmektedir. Onun bu zaafını bilmeyen çiftliğin aşüfte gelini büyük bir hata yaparak Lennie'ye kendini okşatıp sevdirmeye başlar gizliden gizliye ve bu boynun kırılıp ölmesine sebep olur. Ceza katidir, Lennie öldürülecektir ancak, bu işi arkadaşı George yapar.İçiniz titreyerek okuyacağınız, ömrünüz boyunca izlerini taşıyacağınız ölümsüz bir eser. Saygılarımla...

Kitap: Tehlikeli Merhamet
26.5.2014 01:38:58
~ 10 puan
Ülkemizde de pek çok filme konu olan başyapıt niteliğinde bir eserdir. İyileşme ihtimali olmayan kötürüm bir genç kızın kasabaya atanan genç bir subayla yaşadığı hazin aşkın trajik öyküsünü anlatır roman. Genç kızın iyileşme şansı asla yoktur ancak, duygusal tepki veren aşığı, kızın bu hâline sebep olan babanın yürek yakan çırpınışları karşısında olmayan bir ümidi vadederek genç kızın hayallerinin yıkılmasına ve intihar etmesine sebep olur. Kızın doktoru ise asla genç kıza ve ailesine ümit vermemiş ama, daima iyimser bir bakış açısıyla ümitleri canlı tutmayı yani kızı hayata bağlamayı başarabilmiştir.

Özetle roman bize iki türlü merhametin varlığından dem vurmaktadır:
1- Yapıcı merhamet: Yaşatan, ayakta tutan, güç veren, ümitleri başka baharlara da olsa yeşertebilen merhamet. Bu merhamet türü zordur, metaneti koruyabilmek, sabır ve sağduyu gerektirir.
2- Yıkıcı merhamet: Cılızdır, yıkıcıdır ve tehlikelidir. Karşıdakinin acılarına bir an evvel son vermeyi amaçlayan güçsüz ve öldürücü, yıkıcı merhamettir.

Saygılarımla

Kitap: Gündüz Düşleri
4.11.2013 09:08:11
~ 10 puan
Gerçek hayattan alınmış yüz bir adet öykünün mistik ve düşündürücü örneklerle anlatımını okurken hiç sıkılmadığınızı hissediyorsunuz. Zaman zaman kendi yaşanmışlıklarımızla paralellikler bulacağımız, konuşma diline yakın bir anlatımla ilgiyle okunmaya değer harika bir kitap.

Kitap: Ve Dağlar Yankılandı
3.11.2013 12:41:17
~ 10 puan
Baştan finale sürükleyici bir o kadar da düşündürücü, her sayfasında yeniden başlanmış hissine kapıldığım mükemmel bir roman. İki kardeşin küçük bir köyden başlayan ve Kâbil'e oradan da değişik coğrafyalara kadar uzanan trajik yaşam öyküsü. Mutlaka okunması gereken bir roman diye düşünüyorum.
 « Önceki sayfa   1   2   Sonraki sayfa » 
 
Bu sayfada Mevlüt GÖZDE  şairi hakkında, Mevlüt GÖZDE  kimdir, Mevlüt GÖZDE  şiirleri,Mevlüt GÖZDE  hakkında bilgi ve Mevlüt GÖZDE  isimli üyeye ait tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.