E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
mehmet yaş mehmet yaş
 
Üye / Kimlik onaylı üye
Profil anasayfa Kimdir? Şiirleri Sesli şiirleri Yazıları Ne dediler? Blogları Fotoğrafları Edebiyatdefteri.com anasayfa »
 
 
 
Şiirlere yaptığı yorumlar

mehmet yaş şairinin şiirlere yaptığı düşünceleri


Şiir adı ve yorumu
ZÂTI ŞÂHANEN
ZÂTI ŞÂHANEN; Gerçekten şahanen,şahane birşiir olmuş. Sanatın her alanında olduğu gibi bilhassa şiirde aynı sözcüklerle, aynı ayakve uyaklarla artık birbirimizi taklitin dışına çıkalım. Hem ufkumuzu açalım, hem de yeni sözcükler üretip edebiyatımıza kalıcı eserler bırakalım. Bir şiir günü kurtarmak
KISSÂDAN HİSSE
4. Kıtadan sonra şiiri yormuşsunuz üstadım. Ayaklar, uyaklar farklı vıyaklar. Şiir uzadıkça ana tema'nın hem bütünlüğü bozuluyor hem de kelime dağarcığımızın kısır döngüsü içinde aynı hataları, farklı şekilerde de olsa hepimiz yapıyoruz. Bu durumda şiir zevkimizi köreltirken, edebiyatımıza da gölge
Ne zaman ki
"Kadın"ı duyarllı bir yürekle anlatan, adı gibi "Nazik" Şairem; sizin serbert Şiirdeki başarınızı bu sitede yakalayabilen çok az sayıda kalem tanıyorum.. Her şiiriniz, bu şiirinizde olduğu gibi okura kendini kabul ettiren bir güzellikte.. Şiir günümüzün sosyal bir ayıbına o kadar güzel bir değinmiş
ÇINAR ORMANI
Çınarın devrilmesi her zaman mümkündür ancak, gövdeye dalların ağırlığı bindikçe, akibetin ayak sesleri, mısralarda ister, istemez dilleniveriyorlar. Tebrik ediyorum ustaca kaleme alınmış üstadım.
SENİNLE
Kıta bağlantıları şiirin anlamında, kopukluklar yaratmış; yorumun rüzgarıyla sürüklenen bir şiir ölçüsünde kalmış. Mısra ve kıtalar birbirine bigane olduğu gibi,ayaklar da uyaklarla bağdaşmıyor üstadım. Bu nedenle 3 puan veriyorum.
KIZIL GÜL-(-22-)
Bu sevda yüreğimin gizli kara sevdası, Ne vedası var gülüm, ne de bir elvedası! Kalelere burç oldu sevdamızın nidası, Gönül payitahdını sende kurdu kızıl gül. mehmet yaş tarafından 12/21/2019 1:24:40 PM zamanında düzenlenmiştir.
KÂR ETMEZ
Dosta yeter dostun gönülden yadı, Hecenin hasında şiirin tadı, Doğru yolda ise el'in muradı, Kalem Hak yolunda sözden ar etmez!
KABUL ET
Ne okus pokus var, ne de bir hile, Onaltı Mısrayla vardım menzile, Günün Şiirine dört kıta ile Kurulmuşum beniböyle kabul et!
BAŞKA BAHAR VAR
Şiiri gereksiz yere uzatarak hem anlam kopukluğuna, hem de ayak bozulmasına yol açılmış. Halk şiirinde böyle hatalar şiirin tadını ve lezzetini bozmaktadır.
NE DEYİM NAZLIM
Vuslat hayaliyle yitip gidenler, İçinde biriken kini güdenler, Araya girince türlü nedenler, Bir haber salmazmış nedeyim Nazlım.
DEMOKRATIZ DEMOKRAT...
Konu, işleyiş akıcılık şiir tadında ancak; zengin bir ayak tercih edilmiş olunmasına rağmen, kelimelerin seçiminde, ifade çağrışımında kopukluklar ve zorlamalar şiirin üzerine gri bir bulut düşürmüş. Şiirin altında yazılış tarihi olmadığı için şairimizin aşaması hakkında daha fazla ayrıntıya girmek
BİR KADIN TANIYORUM
Sanki bütün hüzünler yüreğinde toplanmış, Acılar gıyabında namına hesaplanmış, Kalemi haçer gibi duygulara saplanmış, Ölüp, ölüp dirilen bir kadın tanıyorum. (Tanıdım)
DÜŞEN BİLİR!
Kalbe hüzün dolduğu an, İlham revan olduğu an, Kıvamını bolduğu an, Şiir söze mola dedi!
NE ZAMAN BİLECEKSİN....624
Tadını çıkarmaya bak velhasl bu an'ın, Sen susarsan verilmiş olur ölüm ilam'ın.. Kanlı gözyaşlarını sürüklerken ilhamın, Ey şair; sen kahrınla ölüp, dirileceksin!
N'oldu Bozulduk
Para burada da bozdu kuralı, Ne devre var, ne tertibin kralı!. Kınalı kuzular artık paralı, Vatana adanan adak bozuldu. Ne olacak böyle? Allah Kerim de!. Bunca bozukluğun vebali kimde? Merkebe eşşoğlu eşek dedim de, Eşek aldırmadı kodak bozuldu! mehmet yaş tarafından 11/20/2019 11
Ondan ötürü
Hecenin zirvesine tırmanan, edebi ölçüleriyle mücehhez bir şiir.. Mana enginliği, konu zenginliğiyle ve sıradışı tarzıyla da mükemmel, yürekten tebrik ediyorum.
KAYBOLUYORUM
Ne zayık ki, Ülkemizde Et, geniş anlamıyla edebiyatın çok önünde gittiği için; insanların karınları doysa da ruhları ve gönülleri beton yığınları içinde aç kalıyor, göbek ve mideler şişerken, beyin ve ruhlar aç daha da sefil kalıyor. Bir de bu hüzünlü duygulara şairin dugusallığı çöktüğünde, mavi ve
GÜZ MANİLERİ
suda haleler gibi Halka, halka biribirne eklenmiş maniler, güzeldi kutluyorum arkadaşım.
GÜZ MANİLERİ
suda haleler gibi Halka, halka biribirne eklenmiş maniler, güzeldi kutluyorum arkadaşım.
Giderken Son Bakışın
Kadim sayfa arkadaşım, hecenin usta kalemi güne damga vuran bu güzel şiiriniz yürekten alkışlıyor; aynı ustalıkla ressamlığında hakkını veren kaleminizi bir kez daha tebrik ve takdir ederek, sayfanıza saygı ve selamlarımı bırakıyorum.
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
 
Bu sayfada mehmet yaş  şairi hakkında, mehmet yaş  kimdir, mehmet yaş  şiirleri,mehmet yaş  hakkında bilgi ve mehmet yaş  isimli üyeye ait tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.