E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
Fırat Avcı Fırat Avcı
 
Üye / üye
Profil anasayfa Kimdir? Şiirleri Sesli şiirleri Yazıları Ne dediler? Blogları Fotoğrafları Edebiyatdefteri.com anasayfa »
 
 
 
Şiirlere yaptığı yorumlar

Fırat Avcı şairinin şiirlere yaptığı düşünceleri


Şiir adı ve yorumu
deli..
Ateşi giyinmektir bazan yaşamak. Buz tarlalarına güneşi ekmektir. İmkânsızlığı savurup rüzgârla, susmaktır yalnızca. Ne çok şey vardı kelimelerinizde böyle? Suda boğulanın son kez elini kaldırması betimi çok etkileyiciydi. İnsan karşısına bu manzarayı alıp hissediyordu sanki. Kutladım. Bu gün güzel
Serçe Kalbi
Şiirdi okuduğum. Keyifti ve hoşnutluktu gerisinde bıraktığı. Tebrikle.
af
Af geniş bir şemsiye. Altı hep kalabalık. Fakat af gerçekse af. Hani içselleşmişse yani. Galiba kaleminiz sonsuza dek ayrılık ve hüzün yazıları yazacak. Fakat giderek daha güzellerini. Tebrikle.
ses
Özdemir Asaf aklımı hep bir başka işgal etmiştir. Kısa söyler, ama tam söyler. Çok netti kelimeler. Çok pürüzsüz, açık, anlaşılırlardı. Tebrikle.
oyun bitti
O sondaki aklımda, oyuna gayet istikrarla devam edildiğinin göstergesidir yalnız. Yani ladesi bitiren şey, ladesin söylenmesidir. Aklımda dendikçe sürer gider o lades. Ve hiç kimse bile isteye ladesi kabul etmez. Eğer ediyor ise, aşk adında bir nedeni var demektir. Kutladım.
ŞERH
Kısa ve çelimsiz dallara bir dünya kuş konar bazan. Hepsi o dalda ötüşmek ister de, bazıları çaresizce uçup giderler. Aslında her şeyi kendileri için isteyenlerin yetinemeyişleridir o kuşları dalsız bırakan. Nasıl güzel anlatılmış bu durum ve ne çok şiir imiş bu yazı. Edebi bir metin sayıyor öyle ka
Tüm Mavilerin ve Yeşillerin Aşkına!
Sofrasında yeşil biber, mavi düş, biraz da ayrılık bulunanların kalemleri nasıl da coşturuyor renkleri? İlk yazınızdı okuduğum. Sanırım son olmayacak. Tebrikle.
sızıntı
Kimdir bu bilge Süleyman merak ettim doğrusu. Bir de bir şarkı konduruverdim aklımsıra bu yazıya. Hani sizin eski yazılarınızda çoktu böyle şeyler: Benimle oynar mısın? Bülent Ortaçgil'in bu şarkısı çok uyardı sanki yazıya. Yazılarınızı okurken o zehirden acı yumağını görmüyorum artık. Çok sevindim
eflatun
Renkli bir yazı. Fakat eğer özel bir nedeni yoksa, yani birden çok kimsenin aynı odayı bölüşmesi anlamını taşıyan koğuş değilse kullanılmak istenen, konuçlanmaktır doğru yazımı. Sanki daha şık dururdu bu hoşnutluk yazısında diye belirtmek istemiştim. Umarım haddimi aşmamışımdır.
selamın kavlen
Günün evrelerini içeren yazıları seviyorum. Günü ayırıp bölmeden, olduğu gibi kabul ediyor bu yazıların kalemleri çünkü. Tebrikle gerçekten. Son zamanlarda okuduğum en hoş ve nüfuz eden yazılardandı.
çocukluk
Çocukluk eskiden kalma ve eskimiş bir şey değildir bazılarımız için. Çocukluk hep yeni ve yenileyenidir bazılarımızın. Kutladım pek hoştu.
Çağrı...
Galiba güzel şeyler söyleyebiliyor sadece güzel kalemler. Umarım rüzgâra eklenir de ulaşır yerine çağrınız. Tebrikle.
Seyrüsefer
Çığdanlıktır aslında insanın rücuu. Belki de bundandır kar yangınları denilmiştir bir hal vardır. Tebrikle.
Yangı
Kazanın doğurduğuna inanır da insan, öldüğüne inanamaz bir türlü. Güzeldir de gelmek dehlizinde kaybolmak, gitmesi... Zehrin şifasına inanmışların işidir yazmak derim ben. Gölgelemektir gülü bülbül ile. Ağaçtan yapılma yangılardır ayaklarımızı yere bastıran... Bilmezden gelip
haziran
(Şubat yolcusu: Bütün çizgileri bozuyorsun) Atila İlhan çok önce yapmış bu saptamayı. Sonrasında Hasan Hüseyin, haziranda ölmek zor demiş. Yani pek azı söylenmiştir artık kelimelerin. Tebrikle. Son yazılarınız arasında okuduğum ve en edebi yanı kuvvetli olanıydı desem ukalalıktan saymazs
VURULDUĞUNU KİMSELER GÖRMESİN YÜREĞİNİN
Bir katedralin çan kulesinde, eski İstanbul'un sokaklarında, yeni caminin avlusunda örneğin. Çok yerde dinledim bu şiiri. Şiirdi çünkü, her yerde dinlenemezdi. Tebrikle. Fakat bir de gözlem: Seslendirilen şiirlerin seslendirilmeleri sırasında ses akustiğine dikkat edilmiyor genelde. Burada bu dikkat
TELVE
Günah, gne ah gibidir. Ahlar biriktirmemek için, günahtan sakınmalıdır belki. Fakat ne zordur ondan sakınması... Hele arınmak? Evet asıl o lüzumludur. Madem ki kaçınılmazdır günahın güne ah bırakacağı sonucu, o halde ivedilikle arınılmalıdır bütün günahlardan ki, günler ahsız kalsınlar.
aşkın iki yakası
Sınırlaşmaktır bazan yazmak. Bir sınırtaşını işaretlemektir. Bilinip hatırlandıkça hatıratındakiler, insanı sınırlaştırmaktır düşler. Tebrikle. Hoştu.
kahretsin
Suyu yaksa yaksa kelimeler yakar kanımca. Kullandığınız şarkılar var yazılarınızda. En çok bunu beğendim desem? Zira bu şarkının eskidenlik hali vardır bende. Kutladım.
anlamsız
Çok netti yazı. En önemli yanı ve hoşluğu, netliğiydi. Kelimelerin varış güzergâhı ve varış istikameti belirgindi. Bu gün fırsat bulup okuyamadım pek. Fakat okuduklarım hep anlamlı yazılardı. Tebrikle.
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   7   8   9   Sonraki sayfa » 
 
Bu sayfada Fırat Avcı  şairi hakkında, Fırat Avcı  kimdir, Fırat Avcı  şiirleri,Fırat Avcı  hakkında bilgi ve Fırat Avcı  isimli üyeye ait tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.