E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
Buse Taşcı Buse Taşcı
Buse Taşcı
Üye / üye
Profil anasayfa Kimdir? Şiirleri Sesli şiirleri Yazıları Ne dediler? Blogları Fotoğrafları Edebiyatdefteri.com anasayfa »
 
 
 
Şiirlere yaptığı yorumlar

Buse Taşcı şairinin şiirlere yaptığı düşünceleri


Şiir adı ve yorumu
Bozuk yara
Bu şiire bayıldım.Günün şiiri benim için,herkesin bir korkusu vardır büyüttüğü benimki de yaşıyor hala.
Tasvir edilemeyenler
Betimleme gücün,kelime birleşimlerin ve hayal dünyan oldukça iyi.Şiir nefes alır gibi ya da bir müzik parçası gibi yükselip yükselip duruldu.Bu da bir mesaj biliyorum hayatın bir noktası.Şiire çok iyi başlayıp çok iyi bitirmişsin.Bu tarz şairin iç dökümü gibi ne muhaseben varsa yapıyorsun ama yetmiy
Yırtık uğultu
Detaylarda her şey,şiir detayda anlam,kapalılık hatta bazen kendini bilerek ele vermen bile.Şiir cesaret ister,kuru kemik olsan bile.Harikaydı her yönüyle.
Sıcak rahle
Şiir klasik diyebileceğim kadar iyi olmuş.Nitelik bakımından fevkalade dolu.Hem Akif hem Fikret zikredilmiş bir dünya görüşü doğurmuşsun bir nevi.Uzundu ama bir marşı okur gibi bir sefere çıkar gibi o coşkun ruh hali hiç bitmedi.Uzun yazman bu bakımdan çok iyi olmuş.Sen şiirlerini ilk buraya yazıp s
Adsız çiçek
Harika,içeride yatan derin postmodern hava adsız çiçeklerin realist ezilişi,kimsenin onu görmemesi.Yalnız bir çocuk metaforu mu bu bilemiyorum..
Ölülerin ardında II
Ölülerin ardında dizin çok iyi devam ediyor.Bu sitede hemen hemen herkes aşkı işliyor sen ise nadir çoğu şiirin hayatın aksaklıkları veya görünmeyen,atlanan bir tarafı.Okutturuyor tabi böylesi.
Ölülerin ardında I
Çok manidardı sonu.Vecd kelimesi ise ayrı derinlik katmış şiire.Ellerinle sokmuş gibi buldurdun.Diğer bir şey ilk kıtada göz yaşını bu kadar ağır bir olaya benzetmen bir o kadar oturaklı olmuş.
Akşam sigarası bu Rıfkı
Şiir öylesine dolu öylesine yüklü ki nereden tutacağımı bilemedim bir yanım postmoderne kaymış diyor bir yanım halk edebiyatı.Aşık diyorum değil devrimci desem fazla duygusal.Her şeyden bir parça puzzle gibi mükemmel bir bütünlük olmuş.Şiir fazlasıyla şiir olmuş.
Gidiş üzeri
Gidiş üzeri Turgut Uyarı uyandırması da.. Vefalıymış demek.Son kalan rakının son demlerini yaşamak gibi demek.Gidiş üzeri belli eder herkes kendini.Ve her gidiş Oğuz Atay'ın dediği gibi 'tehlikeli oyunlar'dır..
Pencerede hüzün
Tüm korkularımız bir tak takla ince bir vuruşla uyanacak!.
Perhiz
Anlayana bir kitap anlamayana bir kıta..
Bugün
Bir başkayız bugün bahar yorgunluğuna düştük..
Gör
Sol gösterip sağ vurdun bu sefer.Armonisi yüksekti yine.Ve son kıtadaki süngü gaz maskesi cami minare gibi imgeler şiiri tam olarak rayına oturtmuş.Tebrik ederim çok güzeldi.
Ray
Muhteşemdi en altta yatan aforizma.Sade bir dil ile yüklenilmiş ağır duygular öylesine saf geçti.Kesinlikle kayda değer bir şiir olmuş.Hele bir de onca boş şiirin yazıldığı bir günde..
Bir Türk bir Floransa
Şiirde bir çok bilinçli yapıldı olarak algıladığım karma ahenkler var.İlk girişte verdiğin ç,ş harfleri sert bir başlangıcı anlattı harflerin ahengini çok iyi giydirmişsin.Ayrıca daldan dala geçer gibi olacak ama bir başka unsur olan dede korkut hikayeleri de şiirinde çok güzel yer edinmiş bir tarih
Şavkın resmi
şu kızların yıkandığı derelerin köpükleri kan kırmızısı. Şiirde enfes imgeler uyumlar betimler benzetmeler ve altında başka anlam yatan kelimeler var.Şiirde bir hayata damga var bir mührü kesiliyor mektubun.Beşin on beşin ayrı geçiyor yapışarak ayaklarına.Ne yaparsan ya ama kurtulamıyorsun onlar
İspinoz
Güzellik bizim bir yanılsamamız aslında sizin yorumunuza yazayım dedim ilk çünkü güzel bir noktadan ele almışsınız.Gizemden çok insanın iç korkusu hakim şiirde bir tavan arası ve ya iki taşın arası ve ya karanlık bir orman.Geçenki şiir de çatı isimliydi zaten ve yine iç korku hakimdi.Bugün daha açık
Çatı
Bu kadar küçük değil çatı arası,bu kadar dar değil bir hüznün gözünden bakınca..Eğer vermekse amaç o kasveti.Geçti,geçti fazlasıyla.
Adım sesleri
Şiir harikaydı yağmur sesinde verdiğin sentaktik yapı şır şır şır sesi anlatım kadar duyurdu da bu şiire büyük bir realite katıyor.Şiir dediğim gibi çok etkileyici hem sert cümle kurup ve altını doldurmak şiir olma yolunda en zorlu adımdır ama bu şiirde ahenk yerinde duygu net.Çok beğendim gök çe.
Kaçıp giden bir şehir
Öyle sağlam öyle oturaklı ki şiir yorum yapacak,eklenecek pek bir şey yok aslında.Tasvirlerin gerçekten gözde canlanacak cinstendi.Bugün okuduğum en iyi şiirdi.Geçmiş kokuyor ama öyle böyle değil buram buram..
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
 
Bu sayfada Buse Taşcı  Buse Taşcı şairi hakkında, Buse Taşcı  Buse Taşcı kimdir, Buse Taşcı  Buse Taşcı şiirleri,Buse Taşcı  Buse Taşcı hakkında bilgi ve Buse Taşcı  Buse Taşcı isimli üyeye ait tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.