E-mail adresiniz:
 Şifreniz: Beni Hatırla
BANU ULUDAĞ BANU ULUDAĞ
 
Üye / üye
Profil anasayfa Kimdir? Şiirleri Sesli şiirleri Yazıları Ne dediler? Blogları Fotoğrafları Edebiyatdefteri.com anasayfa »
 
 
 
Kitaplara yaptığı yorumlar

BANU ULUDAĞ kitaplara yaptığı düşünceleriKitap: Çıplak Deniz Çıplak Ada / Bir Ada Hikayesi
28.2.2013 16:42:38
~ 10 puan
Hayatım boyunca okuduğum en güzel kitapların içindedir bu dörtleme. Diğer üçünü 2 kere okudum. Bebekten vakit buldukça Çıplak Ada Çıplak Deniz'i okuyorum. İyiki varsın Yaşar Kemal, iyiki yazmışsın, iyiki Türkçe yazmışsın, iyiki bu topraklara aitsin.

Kitap: Akhisar Düşerken
14.9.2011 17:59:10
~ 10 puan
Her eseri okunması gereken bir yazar. Bu kitaptan önce Kayısı Topuklu Kadınlar'ı çıkardı yazar ama burada mevcut değil maalesef. En kısa zamanda edineceğim bu son kitabını.

Kitap: Gülünün Solduğu Akşam
3.5.2011 19:18:29
~ 10 puan
Ağlayarak okuduğum bir kitaptı ama çok uzun zaman oldu. Kesinlikle tekrardan okumalıyım.

Kitap: Baba ve Piç
3.5.2011 19:16:31
~ 9 puan
Sözde Ermeni soykırımına bir Ermeni ailesi ile Türk ailesinin bakış açısını göreceksiniz kitapta. Geleneklerine, geçmişine , tarihine bağlıı ve bilinçli bir şekilde bu yönde çocularını yetiştiren her Ermeni ailesini anlatmış kitaptaki aile. Türk ailesi de öyle. Biz hiç bir zaman ailelerimizden doğuda Türk köylerine Ermeni çetelerince yapılan zulmü öğrenmedik. Aslında bunun en önemli sebebi de bence biz millet olarak kin gütmeyen insanlarız. Tarihte yaşananları tarihe ve tarihçilere bırakırken, aslında çok da bir şey bilmezken geçmiş hakkında, karşımızda ki tarafın daha doğmamış Türk bebeklerine bile kin duymalarının adı faşizm mi ırkçılık mı bilemiyorum ama "aydın"larımızca normal karşılanıyor. Elif Şafak bu anlamda yani Ermenilerin bu bakış açısını birazcık eleştiriyor kitapta. Bunu bilerek mi yapıyor bunu bilemeyeceğim.

Baştan sona sürükleyici ve bazı bölümler dehşet verici. Özellikle abinin tecavüzü. En sevdiğim ve yaratıcı olduğunu düşündüğüm kahraman ise cinlere karışmış abla..Güzel bir kitap.

Kitap: Madame Bovary
3.5.2011 14:31:04
~ 10 puan
Zamanının cesur romanlarından biri. Severek okudum. Dünya klasikleinden, tavsiye ederim.


Kitap: Mutluluk
3.5.2011 14:29:43
~ 8 puan
Kitap kahramanlarının günümüzde pek çok örneğinin olduğunu bilmek kitaba ilginizi arttırıyor. Toplumun kanayan yarası töreler, kadının bu töreler karşısında ölümün soluğunda yaşaması ya da ölüme gelin gitmesi güzel işlenmiş. Başlangıçtaki rüya ise çok etkileyiciydi.

Livaneli'nin okuduğum ikinci kitabı. Akıcı bir üslubu var ama iyi bir romancı diyemeyeceğim kendisine.


Kitap: Gün Uzar Yüzyıl Olur
26.4.2011 12:11:39
~ 10 puan
Beni en çok etkileyen kitaplardan biri. Yazarın ustalığını bize ulaştırmasında elbette çevirmenin de büyük payı olduğunu düşünüyorum.Mehmet özgül 'ün çok iyi bir çevirmen olduğunu söyleyebilirim.

Kitabı okuyun ve yazarın hayal gücüne, ve usta yazarlığına emanet edin kendinizi.

Okunması gereken kitaplar arasında liste başı bence.

Kitap: Aşk ve Gurur: Cep Boy
15.4.2011 11:51:12
~ 9 puan
Bir süredir sürekli İngiliz Edebiyatı okuyorum. Jane Austen'in bir kadın yazar olarak adını edebiyat dünyasına duyurduğu ilk kitabı. O'nun zamanında kadın yazar olmak pek hoş karşılanmayan, hatta ayıp görülen bir şeydi. Yazar o dönemde bu kalıpları kırarak ve karakterlerini sıradan günlük yaşamdan kullanarak ve en ravaçtaki konu olan aşkı işleyerek ün kazanmıştır bu romanıyla. YAzarın yaşadığı devirle ilgili, insanları, değerlerini, sınıf farkını, iyi gözlemliyebiliryorsunuz.Roman İngiliz Edebiyatı klasiklerindendir .

Kitabın orijinal adı GURUR VE ÖN YARGI'dır. Neden dilimize böyle çevrildiği konusunda bir fikrim yok:)

Kitap: Arap Milliyetçiliği ve Türkler
16.1.2011 02:04:22
~ 10 puan
Değerli bir kitap . !995 yılıydı ilk okuduğumda.Tekrar okumayı düşünüyorum.
Arap milliyetçiliğini ve Türklere bakış açılarını 8 yıllık bir kişisel deneyimle biliyorum.
Yazacak çok şey var ama kitabı tekrar okuduktan sonra kendi deneyimlerimi aktararak yazacağım:)

Kitap: Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana: Bir Ada Hikayesi 1
16.1.2011 01:34:36
~ 10 puan
Fırat suyunda MelekTavus'a inananların kanı akıyor. Genç kızların memeleri kesilmiş. Boğulmuş bebekler, gençler, yaşlılar ceset ceset akıyor. Bir insanı inancı için öldürmek bizi ne kadar Allah'a yakınlaştırır ki değil mi Yaşar Kemal?
 « Önceki sayfa   1   2   Sonraki sayfa » 
 
Bu sayfada BANU ULUDAĞ  şairi hakkında, BANU ULUDAĞ  kimdir, BANU ULUDAĞ  şiirleri,BANU ULUDAĞ  hakkında bilgi ve BANU ULUDAĞ  isimli üyeye ait tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.